Hidrofor Basıncı Ayarlama

Hidrofor düşük basınçlı suyun yükseltilmesi için kullanılan bir tür silindirik pompadır. Suyu hava ile sıkıştırarak basıncını arttırmaya yarar. Hidrofor tank,pompa ve üzerindeki yardımcı elemanlardan oluşur. Çoğunlukla çok katlı binalarda şebeke suyu basıncı yeterli olmaz. Özellikle apartmanların üst katlarında yaşayan bina sakinleri az su akmasından dolayı sorun yaşamaktadır. Bu durumda bir su pompalama sistemi yani hidrofor kullanmanız iyi bir çözüm olacaktır. Ayrıca çok sık su kesintisi olan bir bölgede yaşıyorsanız kesinti sırasında susuz kalmaktan da kurtulmuş olursunuz. Hidrofor sistemi kullanıyorsanız basıncı ayarlama işlemi çok önemlidir. Basıncın az ya da çok olması performansı olumsuz etkileyecektir. Basınç ayarlama adımlarını kolayca yapabileceğiniz şekilde sizler için özetledik.

Hidrofor Kullanıcıları İçin Basıncı Ayarlama Adımları

Basınç ayarlama işlemi hidroforlar da bulunan şalterden yapılır. Basınç şalterinin kapağı açıldığında iki vida görülecektir. Yaylı vida alt basınç değerini (halt) yivli vida üst basınç değerini (hüst) gösterir. Alt basınç değeri ve üst basınç değerleri birbirine çok yakın olmamalıdır. Bu durum şalterin atmasına neden olacaktır. Hidrofor üzeride ki manometre den basınç değerlerini görebilirsiniz. Alt basınç ile üst basınç arasında 2 bar basınç farkı idealdir.  Alt basınç değeri basıncı ayarlama işlemi için önce su basıncı kesilir ve basıncın ayarlamak istediği seviyeye gelene kadar beklenir. Sonra musluğu kapatıp izole bir tornavida ile halt vidasını sıkabilir veya gevşetebilirsiniz. İzole tornavida kullanımı güvenliğiniz için önemlidir. Vidayı sıkma ve gevşetme işlemini hidroforu çalışana kadar sürdürün. Hidrofor çalıştığında alt basınç değeri ayarı demektir. Sonra üst basınç değeri ayarı için tam tersi işlem ile önce musluğu açın. Su açıldıktan sonra şebeke suyu alt basınç değerinden yüksek olacağı için hidrofor çalışmayacaktır. Yine izole tornavida ile bu seferde hüst vidasını sıkma yada gevşetme işlemini yapın. Hidrofor çalıştığında hüst ayarı da yapılmış olacaktır.

Alt basınç değeri ile üst basınç değerinin kaç bar olması gerektiği de hidrofor basıncı ayarlama işleminin başka bir konusudur. Bu konuda önerimiz alt basınç değeriyle üst basınç değeri arasındaki farkın ortalama 2 bar olarak tutulmasıdır. Tabi basınç değeri binanın kat sayısına göre de değişmektedir. 2 bar farkı baz alarak deneme yanılma yoluyla uygun basınç değerlerini bulabilirsiniz. Basınç değerleri uygun olmadığında şalter atacak ya da hidrofor çalışmayacaktır.

Hidrofor pompaları basıncı ayarlama işlemi kolay görünse de zaman alabilen bir işlemdir. Ayrıca güvenlik önlemleri alınarak yapılmalıdır. Bu konuya ayıracak zamanınız olmayabilir ya da gerekli teçhizatınız bulunmayabilir.Bu durumda hidroforun basınç ayarlarının yapılması için dışarıdan hizmet almanızı tavsiye ederiz.Profesyonel kişilere, işin ustalarına bırakarak uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Mersin hidrofor olarak hidrofor pompaları kurulumu, tamiri ve yedek parçalarının temini konusunda uzman ekibimizle size hizmet vermekten memnuniyet duyarız.