Alçaktaki Suyu Yükseğe Pompasız Transfer Etme

Alçaktaki Suyu Yükseğe Pompasız Transfer Etme

Çalışmaya başlarken enerji akımını genişleterek başlayın.Pompa enerji akımını ergonomik ve kullanışlı duruma getirmek için kullanılır.

Yani basit bir şekilde herhangi bir pompa ya da mekanik aksam olmadan transferi gerçekleştirmenin yollarını aramalısınız.

Eğer sıvının yükselen , sıcaklığı sizin için sorun teşkil etmiyorsa ve sıvıyı muhafaza edeceğiniz depo veya tanker yüksek sıcaklıklara dayanıklı ise Termosifon sizin için diğer bir cevap olabilir.

Ayrıca, Kapilar etkisi (Kapilar Uygulaması olarak geçen bir terimde olabilir), transfer edilecek suyun hacmi çok küçük ise uygulanabilir bir çözüm olabilir.

Yüksek hacimli suları transfer etmek için hava basınçlı tankerler, pompanın kullanımını azaltmak için daha uygun bir çözümdür.Bu tankerler, tankerin üzerinde boşluk olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.Bu boşluk hava kompresörü yardımı ile hava ile doldurulmuştur. Oluşan hava basıncı sonucunda, Resimdeki sıvı tahliye borusundan bağlantılı bir şekilde daha yüksekteki tankere aktarılabilir.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, hidrolik/pnömatik pistonlar transfer sırasında pompa ihtiyacını ortadan kaldırır.Aşağıya düşen pistonlar hidrolik/pnömatik enerji oluşturup tankerdeki suyun daha yükseğe ya da başka bir tankere transferini sağlar.

Böylece yer çekimini engel olmaksızın alternatif bir yapı ile su transferini açıkladık.Bu teknik  kullanılarak daha iyi çizimler ortaya çıkabilir.